Wednesday, December 31, 2014

Még mindig hideg van :)

Nem akarok, olyan mindenki által írt összesítőt írni, sőt, ez kifejezetten nem is olyasmi, amit elvárok, hogy mások elolvassanak (mert már kit érdekel, hogy hány könyvet olvastam, és hányat vettem és mit változtattam a blogon?). 100%-ig magamnak írom, persze senkit nem tiltok az olvasás alól :). Próbálok objektív maradni, több okból is. Próbálom nem úgy venni ezt a hónapot, mint az év végét, hanem mint csak egy újabb hónap végét. Lehet kívülállóbb lennék, ha nálam más hónapban lenne éves összefoglaló J. Mert azért valamikor össze akarom foglalni (persze, újra, csak magamnak). 


Tehát:

Ezen az éven több könyvet olvastam el mint tavaly, de ez csak mennyiségileg. Nem tudom, mi hány oldalas volt, és ami a legfontosabb, az oldalak sem jelentenek semmit. Vannak olyan idióta könyvek amiknek egy oldalára 50 szó van nyomtatva… Olyat próbálok nem is venni, hanem keresni más kiadást. Nem csak az olvasásban, hanem a vásárlásban is túlszárnyaltam magam. 47 könyvet vettem (ide megint kéne hogy jöjjön egy szubjektív megjegyzés, de akkor azt kihagyom). A 2013-as könyvlistámról 10 könyvet olvastam el, mondjuk ezek közül kettőt még tavaly év végén elkezdtem, de csak januárban fejeztem be. Ezen kívül úgy gondolom, változtatni kellene a listámon, mert már előre látok néhány könyvet, amit valószínűleg nem fogok elolvasni az elkövetkezendő 5 évben, hacsak valami nagy változás nem következne be, és olvasásra lennék ítélve.  Azokat szürkével jelöltem a listán, valószínűleg, lehet jövőre kihagyom őket teljesen.


Még mindig sok könyvem van, amiket még a blog indulása előtt vettem. Azok közül is remélem, egynéhány elolvasásra kerül, ha már azokról nem tudok írni, amelyeket még előtte el is olvastam. A bejegyzéseim is leheletnyivel többek lettek, persze ennek sincs semmi jelentősége. Még mindig inkább magamnak írom, nem olvasóközönséget próbálok gyűjteni. Azért még van pár könyv a listámon, amit még mindig meg akarok venni, de jövőre egy kicsit lejjebb viszem a vásárlásaimat. 

Tuesday, December 30, 2014

Jeges december

Karácsonyra egyetlen könyvet kaptam, Emile Zola életét. Én akartam, ezt kértem. Mivel úgyis sok könyvet vettem Amerikában, már nem akartam többet kapni. Hagyjunk valamit jövőre is J.


A könyvet belecsomagoltam a karácsonyi papírba, amiben kaptam, csak mert tetszett. Úgyhogy a képen is így látható. Majd ha elolvasom, akkor felrakom rendesen is, biztosan, de nincs is semmilyen különös borítója, igazából, úgy néz ki, mint egy szkriptum az iskolába. Plusz egy részlet a kis karácsonyfámból.

Thursday, December 25, 2014

A ragyogás eredeti helyszínén jártam

Valahogy úgy érzem Stephen King kísért engem. Persze jó értelemben. Úgy érzem, bárhová megyek, vagy bárhol kötök ki, neki valahogy köze lesz a helyhez. Pár napja tértem vissza Colorado-i kiruccanásomról, és a hely, ahol azon a 2 héten maradtam ad otthont a híres Stanley hotelnek. A hotel nemcsak az amerikai 10 leghíresebb kísértet hotel közé tartozik, hanem azért is híres, mert annakidején Stephen King itt tartózkodása alatt inspirálódott a Ragyogás megírásával, és a könyv nagyrészét is itt írta meg. A Panoráma – vagy eredetileg az Overlook – hotel ennek a szállodának a mintájára született. És vajon hányas szobában szállhatott meg? A King rajongóknak azt hiszem ez nem nehéz kitalálniuk, a 217-ben. Az eredeti, Kubrick által rendezett filmet nem itt forgatták, amin annakidején Stephen csodálkozott is és csalódott volt, de az illetékesek Oregon egyik fogadóját választották erre a célra. Viszont később (1997), az egyik amerikai csatorna készített egy mini-sorozatot a Ragyogásból, ami már itt forgott.



A hotel 1909-ben nyitotta meg kapuit, és jóval King ott tartózkodása előtt már híres volt paranormális tevékenységeiről. A vendégek és a személyzet eltűnt tárgyakról, mozgó bútorokról – és ami talán a leghátborzongatóbb – zongorajátékról számolnak be a táncteremből, amikor az teljesen üres. A kísértet, valószínűleg a tulajdonos felesége Flora Stanley, aki szereti használni a zongorát. A legkísértettebb a 418-as szoba, és úgy általában az egész 4. emelet, ami annak idején a szolgák lakrésze volt. A 418-asban megszállt vendégek gyereknevetésekről számolnak be a folyosóról, amikor az üres, felfordult szobáról, wc lehúzásokról az éjszaka közepén és hasonlókról.

Napjainkban, a hotelben megszállni szándékozók, választhatnak a különböző speciális csomagjaikból, pl. a Stephen King csomagból, amihez jár egy példány a Ragyogásból is. Vagy a Doctor Sleep csomag, amihez egy példány az új folytatásból is dukál. Természetesen a rajongók kérhetik a 217-es, avagy a Stephen King szobát is J. Akik kísértésre vágynak, azok a kísértet csomag rezervációjánál garantáltan 4. emeleti szobát kapnak, sőt még egy K2 meter-t is (ez szolgál a szellem jelenlétének, vagy a paranormális tevékenységek mérésére). A városban található kis boltok készlete is persze specializálódik erre, sok ajándékboltban megtalálható a ragyogás különböző kiadásban.


Teljes mértékben megértem Stephen Kinget, hogy beleszeretett a helybe, ahogyan a tulajdonosokat is, hiszen a Sziklás hegység kapujának nevezett városka rendelkezik egy bájjal. Nem beszélve a tényről, hogy ahová az ember néz sziklaóriások. Mint nagyon sok hely Coloradóban, Estes Park is 7500 láb (2286m) tengerszint feletti magasságban fekszik. Ez már a 3. utam volt Colorado-ba, és nem tudom megunni. Ha valahol maradnék amerikában, Colorado biztosan az esélyes helyek között lenne. Persze ez nem élménybeszámoló, nem is ezzel akarom elvenni itt az időt és a helyet. Örülök, hogy azon szerencsések között tudhatom magamat, akiknek Colorado hosszabb-rövidebb ideig az életük része volt. 

Sunday, December 21, 2014

Könyvek Amerikából

A december nagy részét 5 év után újra, a tengerentúlon töltöttem. Ezért is volt csend az oldalon ezidáig. Mivel még mindig kicsit zavart vagyok, nappal-éjszaka kérdésben, de még abban is milyen nap van, ezért mély írásokba nem mennék bele :). Inkább csak leírnám a könyveket, amiket amerikában szereztem.


Időm nagy részét Coloradóban töltöttem, és kb. már 2. nap megvettem az első 3 könyvet. Egy másik városkába utaztunk szülinapot ünnepelni, és én aznap beugrottam a Barnes & Noble-be. Az itt vásárolt könyveim a következők:

-          Zola: Germinal
-          Zola: In secret
-          Ray Bradbury: Fahrenheit 451

A Fahrenheit 451 az egy olyan könyv, amit a listámról vettem meg (tudniillik egy listával mentem ki, milyen könyveket akarok hozni). Már régen hallok róla, és mivel ezt emlegetik a nagy háromban, Orvell 1984-e, Huxley Szép új világ (írás róla hamarosan jön) és ez. Amikor elolvasom, akkor majd beszámolok róla. Zoláról nem kell sok mindent írnom, csekkoltam mik vannak meg nekik, ugyanis egynéhány könyvén kívül, magyarul már nem lehet megvenni őket. Volt nekik három, és mivel a Germinalt elnéztem (ugyanis az pont kapható magyarul), így azt is megvettem. Az In secret, az mint kiderült az valójában a  Therese Raquin c. könyve, amelyből film készült, és valószínűleg e miatt nevezték át, és adták ki újra.


A következő (és őszintén elég gyakori) állomásom az Estes Park-i kis könyvesboltocska. Szó szerint aprócska volt, de minden megvolt benne. Ott fogtam meg az A tree grows in Brooklyn „szebb” kiadását, amit aztán megtaláltam egy kevésbé szép, de olcsóbb kiadásban, és megvettem. Ott is volt 2 Zola Könyv, és mielőtt elmentem volna azokat is megvettem.



-          Betty Smith: A tree grows in Brooklyn
-          Zola: Money
-          Zola: The conquest of Plassans

Az utolsó állomás, a várva várt The Starnd könyvesbolt volt New Yorkban, ami a város legnagyobb könyvesboltja, ahová végülis 2x is visszatértem :). 18 mérföldnyi új és használt könyvet tart, ezen kívül mindenféle könyves szépséget. Táskákat, tolltartókat, füzeteket, de igazán nehéz mindent leírni, mert annyi minden volt. Akit érdekel, az nézze meg az oldalunkat, részletesebben le van írva. És hogy könyveket kevesen vásárolnak? Nem igaz, legalábbis nem New Yorkban, alig lehetett mozogni az üzletben, napközben és este egyaránt. A Strandben vásárolt könyveim a következők lettek.

-          Zola: La Bete Humaine
-          Zola: Pot Luck
-          Sari Botton: Never can say goodbye
-          Azar Nafisi: Reading Lolita in Teheran
-          Ronald Kessler: The first family detail

Zolából válogatnom kellett, sajnos ezek az angol kiadások kicsit összezavartak, mert egy-egy könyvnek több kiadása is volt, különböző fordítással, sőt különböző cím alatt is (!!). Aztán már inkább nem vittem túlzásba, nehogy valami 2x legyen meg. Aki 50$ felett vásárolt, az kapott egy ajándék vászontáskát.


Ami még érdekes volt az a Macy’s kirakata, ahol a sok közül az egyik könyves témában volt berendezve. És természetesen ne úgy képzeljük, mint egy kirakatot itthon. Volt, amelyik úr tematikával, volt amelyik hó és tél tematikában, fel sem tudom mindet idézni. A figurák mozogtak, és volt, amelyek egy teljes jelenetet vagy történetet meséltek el.



Próbáltam minden könyves élményemet ide összefoglalni, még jön egy speciális meglepetés bejegyzés nemsokára, ami nekem is meglepetés volt :). Persze így is lehet, hogy valami kimaradt, de azért remélem nem.